Solární kolektory a fotovoltaické články jsou velmi často zaměňovány, i když princip jejich práce je zcela odlišný. Spojuje je to, že se používají k zachycení sluneční energie a její přeměně na užitečnou formu (teplo nebo proud). Z praktického hlediska to vyvolává některé velmi důležité shody.Množství energie, kterou získáme ze solárního zařízení závisí na několika faktorech. Tyto jsou společné jak pro systémy postavené na bázi solárních kolektorů a fotovoltaických panelů it-pannelisolari .
Intenzita slunečního záření
Záleží na ročním období a úrovni oblačnosti. Existuje někdy názor, že instalace solárních článků může dodat tolik energie bez ohledu na roční dobu, je to nesmyslný mýtus. Na změnu intenzity záření v ročním cyklu nemáme vliv. A bohužel bez intenzivního slunečního světla nemůžeme počítat s velkým množstvím energie. Zde je důvod nízké účinnosti solárních instalací v zimní sezóně. Žádné slunce, žádná energie. V zimě slunce svítí nejen slabě, ale jen několik hodin během dne.
A k naší smůle, v zimě, kdy je spotřeba tepla a elektřiny největší, nám ji Slunce dává nejméně. Kromě toho, většina sluneční energie je pak parazitní záření, které je těžší efektivně využívat. To vědí uživatelé kolektorů, kde výkon výrazně klesá, a to i v zatažených letních dnech. Stojí za to podívat se na výběr, který ukazuje, jaké je denní množství energie slunečního záření, které klesá o 1 m2.
I když se kolektory budou 100% účinnost, tj. pochłaniałyby celý docierającą v nich energii bez jakýchkoliv ztrát (což je samozřejmě nemožné), a jejich velikost byla velká, například, 10 m2, pak je to z důvodu velmi slabého slunečního světla - v polovině zimy nedovolí mnoho. V prosinci je maximální výkon energie z takové instalace přibližně 5 kWh za den, což odpovídá provozu malého kotle s výkonem 10 kW po dobu půl hodiny.Pokud jich bude více, můžeme využít sluneční záření, které dopadá na větší plochu. Zjevně získáváme více energie. Zvýšení výměry kolektorů však nemusí nutně dávat smysl. Za prvé, způsobuje růst nákladů. Za druhé, příliš rozšířený systém s kolektory vytváří problémy v létě, pokud nemáme možnost použít velké množství produkovaného tepla. Za třetí, větší instalace je vyšší investiční náklady. Nadměrná kapacita může“ zabít “ ekonomický význam sluneční energie.
Optimální směr kolektorů a panelů na jih. Je však přípustná poměrně podstatná odchylka směrem na východ nebo Západ, která může být kompenzována zvýšením plochy. Když změníte úhel sklonu o 50° na západ, oblast by měla být zvýšena o 10%, při 50° na východ a korekce by měla být 20%.
Umístění takových zařízení ze severu nebo na trvale zastíněných místech nedává smysl. V praxi je to skutečný problém, protože kolektory a panely se nejčastěji instalují na střechy, instalace, které může být daleko od optimální a je řízen jako zásadní podmínky, jako je tvar pozemku, knedlík budovy, orientace vchodu. Dalším odstrašujícím faktorem jsou vikýře a vikýře.
Opakovaně na střeše prostě není dobré místo.