Závod solárních kol z Francie do Kazachstánu - tisková zpráva

15. června vystartuje z francouzského města Chámbery závod solárních kol jehož cíl je v kazažském hlavním městě Astaně. Je to závod expedičního charakteru, tedy bez doprovodných aut či jakékoliv jiné podpory. Jediným kontrolním bodem na trati je ruské město Soči, kde bude v roce 2014 zimní Olympiáda. Pozvaných 40 závodníků tak bude muset zapracovat i na přípravě trasy, kterou si volí podle sebe. O tom, že je čeká náročná příprava nejen trasy, svědčí i délka závodu, která se bude pohybovat kolem 7300 km.

Solární kola

Za solární kola můžeme v podstatě počítat kola, která jsou z části poháněna lidskou silou a zčásti elektromotorem. Jeho baterie je pak nabíjena ze solárních panelů, které si závodníci vezou s sebou. Cílem závodu je tak nejen velké dobrodružství a kzažská Astana, ale i propagace jednoho z možných způsobu budoucí dopravy, který by byl čistý a ekologicky šetrný.

Český solární tým

Jedním z týmů, který se závodu zúčastní bud i ten český. Bude jedinným nefrancouzsky mluvícím týmem. Karel Šebela a Honza Galla si získali pozvání pořadatelů díky svým předchozím solárním cestám, které už absolvovali. Na letošní závod se ale připravují s maximální pečlivostí a spolupracují s předními firmami ve svém oboru. Tříkolky jim staví uherskobrodská firma Azub, o solární panely se stará Solartec z Rožnova pod Radhoštěm, oblečení zajišťuje High Point a vozíky staví například nedakonická Nitara. Jen s tím nejlepším vybavením lze totiž přemýšlet o zvládnutí celé akce v termínu, který si kluci sami zadali a to je 40 dní. Čtyřicet dní na 7300 km, tedy více než 180 km denně a to s plnou polní.

Pokud jejich snažení chcete sledovat, dejte si do záložek jejich web a nebo se rovnou staňte fanoušky jejich stránky na Facebooku

Závodní tříkolku s plnou solární výbavou budete moci vidět například na pražském cyklistickém veletrhu FOR BIKES ve dnech 5. - 7.4.2013 nebo během některé z akci Evropských dnů Slunce, které se budou konat v rámci celé České republiky od 1. do 19. května.

Kontakt:

Honza Galla, honza@azub.cz, +420 774 298 229

Czech Solar Team