Zprávy z akcí a fotogalerie 2012

 

Prohlédněte si fotogalerii z akcí roku 2012


"My jsme Slunce!"

Včera skončil v Praze přednáškou kunsthistorika Jiřího Zemánka druhý ročník Evropských dnů Slunce v ČR. Téma "Štědrost a učení Slunce" ukázalo téma sluneční energie z docela jiné perspektivy, než je energetický, technický či politický pohled, reprezentovaný běžně v programu slunečních dnů.


Výzkum sluneční energie na ČVUT

Dne 15.5.2012 se na stavební fakultě ČVUT v Praze konal seminář Výzkum sluneční energie na ČVUT. Účast více než 70 zájemců překonala očekávání organizátorů, řada účastníků postávala na schodech. V rámci semináře byly představeny aktivity fakulty strojní a stavební v oblasti solární termiky, fotovoltaiky a udržitelného stavebnictví. Poprvé byly široké veřejnosti představeny budoucí aktivity Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) v oblasti výzkumu udržitelné energetiky.

Prezentace jsou ke stažení na webu UCEEB: http://uceeb.cz/wp/?p=246


Výstava solárních technologií na piazzettě Národního divadla

Ve dnech 9. a 10.května proběhla u Národního divadla pouliční výstava solárních technologií. K vidění zde byly fotovoltaické systémy vhodné pro místa bez možnosti připojení k el. síti, tzv. ostrovní systémy firem Solartec a SunnyWatt. Součástí výstavy byly i tenkovrstvé panely firmy Votum a FV články na ohebných pásech a plachtovině - velmi lehké a vhodné do terénu. Ke shlédnutí byly také exponáty, které sloužily americkým vojákům při válce v Zálivu. Součástí výstavy byla i ukázka sí´tového střídače firmy Fronius.


Exkurze do Solární laboratoře Ústavu techniky prostředí FS ČVUT v Praze, 11.5.2012

V rámci exkurze do Solární laboratoře na FS ČVUT si účastníci vyslechli přednášku T. Matušky o více než 30leté historii zkoušení solárních kolektorů na Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT a dozvěděli se, proč je vlastně nutné solární kolektory zkoušet a zjišťovat jejich výkonové parametry. V rámci exkurze byl natočen i minifilm reflektující témata, která zazněla v diskuzi na rozpálené střeše laboratoře.


Den otevřených dveří ve Školicím středisku obnovitelných zdrojů energie JH SOLAR s.r.o.

Pátečního dne otevřených dveří ve Školicím středisku obnovitelných zdrojů energie JH SOLAR s.r.o. se aktivně zúčastnila Základní škola v Plavsku. Během prohlídky se děti zábavnou formou dozvěděli, co všechno lze ze slunečních paprsků získat. To, že sluníčko dokáže ohřát pomocí teplovodních kolektorů teplou vodu do vany nebo do bazénu děti z místní školy nepřekvapilo. Novinkou však pro ně byla informace, že sluníčko dokáže v létě i ochladit a udržet vnitřní prostory klimatizované bylo milým překvapením. Nejdůležitější informací však pro děti bylo, že fotovoltaické panely dokáží vyrobit elektrickou energii pro chlazení nápojů, kterými se mohli dostatečně občerstvit. Žluté balonky a propisky s logem Evropských dnů slunce se stali suvenýrem na cestě zpátky do školních učeben.


Tisková zpráva - 9.května 2012

Evropské dny Slunce v České republice vstupují do druhé poloviny

Kromě slavnostního zahájení již proběhla řada akcí.

Z odborných se jedná zejména o:

  • 7. ročník České fotovoltaické konference, která se konala 3. května na půdě Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně
  • odborný seminář firmy Regulus zaměřený na zkušenosti s projektováním solárních termických soustav v malých i velkých objektech a zkušenosti s jejich provozováním
  • přednáška doc. Ing. Tomáše Matušky, Ph.D. o možnostech využití solárního tepla, která se konala na půdě Českého vysokého učení technického v Praze

Teplo z OZE - solarni tepelne soustavy - 4.5.2012

V rámci Komplexního vzdělávacího programu pro podporu environmentálně šetrných technologií ve výstavbě a provozování budov se přednášky T. Matušky o solárních tepelných soustavách ve Výpočetním a informačním centru ČVUT zúčastnilo 24 posluchačů. Diskutovaly se zejména reálné cenové náklady solárních soustav a výkonnost různých druhů solárních kolektorů za různých provozních podmínek.


O cestách energetiky v ČR a v Evropě

Milan Smrž uspořádal dne 3.5. na akci Occupy Praha podveřerní přednášku a diskuzi na téma Energetika v Čechách. Jaderná energie vs.obnovitelné zdroje.
Přednáška a následující diskuze byly online přenášeny na stránky Occupy Praha. Přítomno bylo asi na Klárově asi 35 osob, kolik bylo připojeno online není známo.

Solární letka rozzářila školáky

„A tou vrtulkou netočí vítr?“ nebo „a jakto, že s ní sluníčko točí i pod stromem ve stínu?“ – takové a podobné otázky padaly 3. května mezi kluky a holčinami na zahradě ZŠ v Oknech na Českolipsku. Na impozantním pozadí dvojvrcholu Bezdězu se tu totiž o velké přestávce utvářela zaručeně první podbezdězská letka.


Tisková zpráva 2. května 2012

Dnes byl v Praze zahájen druhý ročník tradičního evropského projektu na podporu obnovitelné energie

Za účasti ředitele Národního divadla Ondřeje Černého a předsedy poslaneckého výboru pro životní prostředí Milana Šťovíčka byl dnes v Národním divadle slavnostně zahájen druhý ročník ročník Evropských dnů Slunce (dále EDS) v ČR. Od 2. do 21. května se dvaceti místech ČR uskuteční 43 akcí demonstrujících různé možnosti využití sluneční energie. Jedná se zejména o atraktivní akce pro veřejnost, jako jsou výlety solární lodí, expozice progresívních solárních technologií či dny otevřených dveří, tak i o odborné konference a školení.


Tisková zpráva 20. dubna 2012

Včera neoficiálně začal v ČR druhý ročník tradičního evropského projektu na podporu obnovitelné energie

Sluneční stůl na téma „Konflikt obnovitelné a jaderné energetiky“ otevřel včera večer v Praze zatím neoficiálně druhý ročník Evropských dnů Slunce v ČR. Oficiální zahájení s tiskovou konferencí se uskuteční 2. května v 11 hodin ve foyer Národního divadla. Jeho ředitel pan Ondřej Černý převzal laskavě nad projektem čestnou záštitu.