Výstava solárních technologií na piazzetě Národního divadla

Čtyři dny minulého týdne hostily prostory Národní divadla Evropské dny Slunce. Ty se u nás konaly poprvé a počasí je pěkně prověřilo, když se vystřídaly krásné slunečné i deštivé velmi studené dny.

Nic z toho ale neodradilo velký zájem lidí o solární technologie, ať už šlo o fotovoltaiku, solární kolektory pro ohřev vody, či velmi přitažlivý solární vařič.

Výstava solárních technologií na piazzetě Národního divadla neměla komerční charakter. Zástupci vystavujících firem se snažili přiblížit lidem tyto technologie ze spíše „zákulisního“ pohledu. Zodpovídali neúnavně všechny otázky týkajících se instalací, výkonu, výroby, výzkumu, vývoje a pohledu do budoucnosti solárních technologií. Vše se snažili demonstrovat na funkčních exponátech a to bylo to, co lidi přitahovalo.

Z velkého zájmu veřejnosti bylo patrné, že lidé těmto technologiím nevystavili červenou, jak by se podle nedávných skutečností mohlo zdát, ale fandí sluníčku a jeho energii. Časté otázky se týkaly ostrovních, fotovoltaických systémů bez připojení a dodávky do sítě, ohřevy vody a vytápění. Zájem také zaznamenával systém fotovoltaické střešní krytiny.

Evropské dny Slunce které nejsou jen výstavami, ale také množstvím odborných přednášek a seminářů, možností prohlídek solárních instalací, promítáním filmů o solárních technologiích, splnily alespoň v té pražské podobě svůj účel a myslím, že si mohou připsat na svůj účet premiérový úspěch.

Nezbývá než si přát aby stejně úspěšně a se stejným zájmem proběhly Dny Slunce i na ostatních místech České republiky.

Jiří Šenkýř, Solartec s.r.o.