První den Evropských dnů Slunce

První ročník Evropských dnů Slunce včera slavnostně odstartoval v pražském Národním divadle, které nad nimi převzalo čestnou záštitu. Proč právě Národní divadlo? Národní divadlo využívá úspěšně už řadu let obnovitelné zdroje energie i energetické úspory a jde příkladem ostatním. Pokud lze moderní energetické technologie úspěšně využít i u tak staroslavné budovy, proč by to nemohlo jít o to snadněji jinde?

Již během nedělní přípravy se pouliční výstava solárních technologií na nádvoří Národního divadla těšila velkému zájmu kolemjdoucích, domácích i cizinců. Prostor uzavřený historickou budovou a Novou scénou ožil technickou tvořivostí. Firmy Solartec, Sunnywatt, Soleg, Votum, Fronius a GBC montáže zde instalovaly moderní zařízení pro výrobu elektřiny na střechách i pro ohřev vody v domácnostech. Výstava obsahuje letos při prvním ročníku EDS jen fotovoltaiku a fototermiku, ale organizátoři chtějí zapojit napříště i technologie reprezentující další obnovitelné zdroje - vítr, vodu a biomasu. Všechny mají svůj původ ve Slunci, bez nějž by život na Zemi nebyl možný.

Slavnostního zahájení v krásném prostředí foyer Národního divadla se zúčastnily asi čtyři desítky lidí z řad podporovatelů sluneční energie, které uvítali Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény Národního divadla a Radim Bařinka, předseda správní rady Czech RE Agency. Jan Piňos z Czech RE Agency, manažer projektu, představil přítomným poslání a program Evropských snů Slunce.

Milan Smrž, předseda české sekce evropského sdružení Eurosolar, přednesl krátký projev o Slunci jakožto nejmocnějším a nejbezpečnějším zdroji energie pro lidstvo.

Miroslav Růžička, zástupce technického ředitele Národního divadla a autor energetického hospodářství Národního divadla představil přítomným energetické zázraky, které se ukrývají vysoko nad hlavami i hluboko od nohama návštěvníků divadla a ušetří Národnímu divadlu 6,5 milionu korun ročně.

Po slavnostním zahájení následovala tisková konference. Překvapil nás příjemně zájem novinářů, z nichž většina absolvovala i prohlídku venkovní výstavy na nádvoří Národního divadla a někteří dokonce i prohlídku energetického systému. Zlatým hřebem prohlídky byl výstup na střechu historické budovy Národního divadla, odkud je překrásný pohled na Prahu, ale i na střešní fotovoltaickou střešní krytinu na Nové scéně i hospodářské budově. Vystoupil sem nahoru po žebřících dokonce i tým České televize!

Ani odpolední oblačnost a slabý déšť neodradily návštěvníky výstavy. Jen stálá služba na výstavě je v současném chladném počasí těžce zkoušena. Slunce však nezastíní ani mraky, ani nepřízeň současných politiků v ČR.