Osvícení ministra Kocourka aneb ČR opět Kocourkovem

Praha, 11. 5. Zatímco celá Evropa slaví Dny Slunce a demonstruje možnosti všestranného využití obrovské sluneční energie, ČR zase plave proti proudu a před ministerstvem průmyslu a vládou demonstrují občané, aby politici nebránili využití sluneční energie. Ministr Kocourek totiž právě dnes předložil vládě návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, který jejich rozvoj ve skutečnosti zásadně omezuje. ČR se tak opět zařadila do klubu fosilních a jaderných dinosaurů.

Před MPO se proto shromáždili příznivci Slunce s velkými zrcadly a transparenty. Posílali odražené sluneční paprsky nejdříve soustředěně do okna ministrovy kanceláře a pak jimi svítili do oken mnoha ministerských kanceláří. Milan Smrž, předseda české pobočky sdružení Eurosolar, doprovodil osvícení velmi srozumitelně a velmi hlasitě megafonem do otevřených oken úřadu:

Vážený pane ministře, chtěli bychom vás osvítit, abyste si uvědomil, že Slunce a obnovitelné zdroje mají velkou sílu a velikou budoucnost! Je potřeba, abyste přijali ambiciózní plány rozvoje obnovitelné energetiky. Nejpozději do roku 2050 100% obnovitelné energie. Slunce do vašich hlav!

Slunce nám poskytuje asi 8 000 krát více energie než na celé Zemi spotřebováváme převážně z obnovitelných zdrojů. Podle výzkumu vědeckých ústavů se blíží tzv. grid parity, okamžik, kdy elektřina z vlastní fotovoltaické střechy bude levnější než proud ze zásuvky od distributora. Kdo potom bude za pár let kupovat váš drahý jaderný proud?

Slunce nám ve všech svých formách poskytuje jedinečný zdroj čisté energie s minimálními externími náklady.

Víte, že v rakouském Burgenlandu je v tuto chvíli přes 60% obnovitelné elektřiny v síti? A že za necelé tři roky to bude 100%, také v některých severoněmeckých spolkových zemích je dnes přes padesát procent a ve vnitrozemských jako Duryňsku nebo Sasku-Anhaltsku je přes 40%. Víte to? Asi nevíte, když z České republiky chcete udělat fosilně jaderného troglodyta Evropy.

Obnovitelné energie mají mnohé výhody, již dnes přinášejí hospodářské profity, jestliže počítáme neuskutečněné dovozy a nerealizované externí náklady. Obnovitelné energie jsou motorem zaměstnanosti, v Německu poskytují 370000 pracovních míst, která jsou nezrušitelná, protože čistá energie bude potřeba vždy! Obnovitelné zdroje nejsou již dnes žádnou hospodářskou přítěží, jak se stále opakuje, ani jen doplňkovým zdrojem!"

Budova ministerstva byla zcela tichá, jakoby spící či zakletá, nikdo nereagoval. Poté se demonstrace opakovala před Úřadem vlády. Tam vyvolala ihned čilý zájem policistů. Sluneční paprsky tentokrát mířily přes zahradu otevřeným oknem přímo do místnosti, kde vláda zasedá. I zdálky bylo vidět, jak se tmavé zdi místnosti rozzářily dopadajícím světlem. Slunce si našlo cestu i do tmavých útrob Strakovy akademie. Milan Smrž zopakoval projev a vyzval vládu, aby nebránila sluneční energii a odmítla Kocourkovu novelu zákona. Svou řeč zakončil slovy: "Sešli jsme se zde na závěr evropských dnů Slunce a příští rok přijdeme znovu a s námi přijde opět Slunce!"