Fotovoltaika na Brněnské přehradě

Nové lodě na Brněnské přehradě jsou vybaveny fotovoltaickým systémem, který pokrývá část spotřeby lodi, zejména spotřebičů na palubě. Prezentace fotovoltaického systému na lodi Vídeň byla začleněna do projektu Evropské dny Slunce v České republice.

Sluncem osvícená lodní doprava

Lodní doprava na Brněnské přehradě slaví v letošním roce významné jubileum – již před 65 lety vypluly na přehradu první lodě. K narozeninám dostane lodní doprava dvě nové lodě. Jednu z nich pokřtili v sobotu 14. května zástupci Brna a partnerského města Vídně, po němž loď nese jméno.

Slavnosti se zúčastnil primátor statutárního města Brna Roman Onderka, vídeňský starosta Michael Häupl, jeho excelence velvyslanec Rakouské republiky Ferdinand Trauttmansdorff a generální ředitel Dopravního podniku města Brna Bedřich Prokeš. Lodi nejdříve požehnal starobrněnský opat Evžen Lukáš Martinec. Poté následoval tradiční rituál – rozbití lahve šampaňského o trup lodi, kterého se ujal brněnský primátor.

Loď Vídeň má již dvě sestry, všechny jsou pojmenovány po partnerských městech: Lipsko je v provozu již od loňska, v pátek 6. 5. 2011 se na ní v rámci Evropských dnů Slunce v České republice konala slavnostní projížďka s odborným výkladem. Další loď pojmenovaná Utrecht bude slavnostně pokřtěna v sobotu 28. 5. 2011 v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy.

V dubnu byl na kapitánské můstky všech nových lodí nainstalován fotovoltaický systém, který tvoří šest panelů. Systém je určen pro provoz spotřebičů na palubě lodi, například klimatizace kapitánského můstku nebo systému dokormidlování. Špičkový výkon fotovoltaického systému je 1,2 kWp, za slunečného počasí pokrývá přibližně 5 % celkové spotřeby energie lodi. Prezentace fotovoltaického systému byla začleněna do projektu Evropské dny Slunce v České republice.