Solární letka rozzářila školáky

„A tou vrtulkou netočí vítr?“ nebo „a jakto, že s ní sluníčko točí i pod stromem ve stínu?“ – takové a podobné otázky padaly 3. května mezi kluky a holčinami na zahradě ZŠ v Oknech na Českolipsku. Na impozantním pozadí dvojvrcholu Bezdězu se tu totiž o velké přestávce utvářela zaručeně první podbezdězská letka.

Helikoptérkami s vrtulkou opatřenou fotovoltaickými články a kapkou osvěty o principu a výhodách takového pohonu motorku sluníčkem k tomuto Vítání (solárního) jara přispělo občanské sdružení Liga ekologických alternativ. Spolu s učiteli zdejší malotřídky se tak přičinilo o jednu z téměř padesátky akcí, které se letos v Česku konají v rámci 2. ročníku Českých dnů Slunce, začleněných v první půli května do obdobných dnů evropských, pořádaných už po léta.

Šestadvacet školáků vesnické ZŠ si tak s ukázkou toho, že energie nemusí čoudit nebo se brát jen kabelem ze sítě mohlo doslova pohrát. Didaktickou hračku v podobě solární helikoptérky navíc dostala jejich škola od firmy Solwin zdarma i k šíření další osvěty mezi nejmenšími školáky. Ti si pěknou chvilku se solární letkou pak završili památečním snímkem na pozadí Bezdězu. Mnozí se dali i slyšet, že přemluví rodiče, aby se den na to vydali na obdobnou akci LEA na nedaleký ekostatek Dubová hora, kde by měla zpestřit i dětský den s huculy.